suzuki.info.pl

Wszystko dookoła vitary i nie tylko (:
Dzisiaj jest sob kwie 27, 2024 7:06 pm

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
Post: ndz gru 12, 2010 9:18 am 
Offline
2" - starszy bagiennik
Awatar użytkownika

Rejestracja: ndz paź 25, 2009 11:25 pm
Posty: 274
Witam,
montował ktoś tylne głośniki na czymś takim: http://allegro.pl/suzuki-vitara-dystans ... 61965.html
Bez tego raczej nie ma szans na montaż głośników "do blachy" ?

_________________
BYŁA: Vitara Long V6, 95r LPG, Zawieszenie, zderzaki Hunter


Na górę
Post: ndz gru 12, 2010 12:12 pm 
Offline
3" - błotołaz
Awatar użytkownika

Rejestracja: śr cze 27, 2007 4:52 pm
Posty: 1433
Lokalizacja: Białystok
Do blachy nie da rady, sam kombinowałem, ale nie wpadłem na takie dystanse. Dzięki za pomysł. :mrgreen:

_________________
2.0 V6


Na górę
Post: ndz gru 12, 2010 4:09 pm 
Offline
2" - starszy bagiennik
Awatar użytkownika

Rejestracja: ndz paź 25, 2009 11:25 pm
Posty: 274
Męczyłem się też.. i nic nie mogłem wymyślić z tą blachą..
jak zakupię pierwszy dam tu znać co i jak:)

_________________
BYŁA: Vitara Long V6, 95r LPG, Zawieszenie, zderzaki Hunter


Na górę
Post: ndz gru 12, 2010 4:40 pm 
Offline
2" - starszy bagiennik
Awatar użytkownika

Rejestracja: sob gru 19, 2009 1:06 pm
Posty: 454
Lokalizacja: Kielce
myślę że nie poczujesz różnicy głośniki z tyłu nie robią po prostu ... daj tam 6x9 zamiast 13 czy tam 16 to odczujesz różnice a tak nawet ich nie słyszysz.

_________________
Suzuki Vitara Long 2.0 V6 95r. + LPG STAG300


Na górę
Post: ndz gru 12, 2010 10:42 pm 
Offline
2" - starszy bagiennik
Awatar użytkownika

Rejestracja: sob lut 23, 2008 12:34 pm
Posty: 439
Lokalizacja: Warszawa
Rok prod.: 1997
Nie wiem jak w longu, ale w zwykłej po prostu przykręca się (na 3 śruby) głośniki 10cm. Pasują bez najmniejszego problemu. Ja brakujący kawał blachy uzupełniłem bitumiczną matą głuszącą.

_________________
była Vitara JLX 1.6 16V '97r. AT29"


Na górę
Post: śr gru 15, 2010 9:18 pm 
Offline
2" - starszy bagiennik
Awatar użytkownika

Rejestracja: ndz paź 25, 2009 11:25 pm
Posty: 274
Klocher, włożyłem tam te głośniki na próbę i różnica była co najmniej diametralna:)

_________________
BYŁA: Vitara Long V6, 95r LPG, Zawieszenie, zderzaki Hunter


Na górę
Post: śr gru 15, 2010 9:48 pm 
Offline
2" - starszy bagiennik
Awatar użytkownika

Rejestracja: sob gru 19, 2009 1:06 pm
Posty: 454
Lokalizacja: Kielce
a z przodu też masz podpięte czy odpiołes ?

_________________
Suzuki Vitara Long 2.0 V6 95r. + LPG STAG300


Na górę
Post: czw gru 16, 2010 10:59 pm 
Offline
2" - starszy bagiennik
Awatar użytkownika

Rejestracja: ndz paź 25, 2009 11:25 pm
Posty: 274
z przodu też mam.. po prostu z tyłu daje świetny efekt przetrzeni i bas przede wszystkim..
chociaż głośniki mam typowo kolumnowe nie car audio.. ale jest OK

_________________
BYŁA: Vitara Long V6, 95r LPG, Zawieszenie, zderzaki Hunter


Na górę
Post: pt gru 17, 2010 10:12 am 
Offline
2" - starszy bagiennik
Awatar użytkownika

Rejestracja: sob gru 19, 2009 1:06 pm
Posty: 454
Lokalizacja: Kielce
Jakieś fotki masz ? Skoro mówisz że to gra to ja też chętnie coś takiego sobie w swojej zrobię tylko jakbyś dał jakiś wgląd na to :)


Poza tym sądzę że i tak diametralna różnice dopiero byś poczuł jakbyś zainstalował 6x9 a do tego wyrąbać te przednie z podszybia bo one psują cały efekt ... Zastanawiałem sie żeby kupić pożadne 10mm ale to chyba mi nic nie da ...

_________________
Suzuki Vitara Long 2.0 V6 95r. + LPG STAG300


Na górę
Post: śr kwie 06, 2011 5:35 pm 
Offline
1" - młody upalacz

Rejestracja: pt mar 25, 2011 11:04 am
Posty: 71
Witam

Widzę, że temat wygasł, ale postaram się go odnowić. Wczoraj analizowałem, jak nagłośnić Vitarke Longa, żeby ładnie grał (nie jakieś tam basiory, tylko w miarę czysty dźwięk, ładnie rozchodzący się po aucie i mam kilka koncepcji, może pomożecie w wyborze. Następujące pomysły:

Zamontowanie nowych w miarę dobrych 10 cm z przodu, tutaj nie ma problemu, wybór jest duży.
Teraz tył, jakieś w miarę dobre 6x9, tylko tu powstaje problem gdzie i do czego je przymocować ? Na pewno nie wejdą z boku bo wiadoma sprawa, za płytko i trzeba ciąć plastiki, można dać dystanse, ale będzie to paskudnie wyglądało. Pomyślałem więc nad tym, aby zamieścić je w tylnej klapie, tam jest dużo miejsca, można ją wyciszyć dodatkowo matą bitumiczną, tylko jeszcze nie wiem jak to będzie grało, zdejmę osłonę i zobaczę na prowizorce. Ostatnim pomysłem jaki wpadł mi do głowy jest zrobienie półki z płyty mdf (18 - 20 mm), obicie jej materiałem, ale tutaj trzeba by zrobić specjalne uchwyty (kołki - bolce), aby półka miała na czym siąść i łatwo się wyciągała, tylko nie wiem do czego owe bolce podczepić, pomyślę jak zdejmę boczne plastiki. Wiem, że nie powinno się montować głośników w półce, ale Vitarka nie daje innych możliwości. Przecież w wielu samochodach daje to całkiem niezłe efekty, więc czemu i tu miało by efektu nie dać (oczywiście pewne straty będą). Skrzynie i tuby odpadają bo za każdym dalszym wyjazdem musiałbym to wynosić do domu, a półkę zawsze gdzieś wcisnę (ewentualnie), poza tym po prawej butla z gazem.

Co o tym wszystkim myślicie i czy mam jakieś szanse na dobry dźwięk ??? W weekend zabieram się do pierwszych testów, będę na bieżąco dzielił się doświadczeniem z eksperymentu i zamieszczał zdjęcia z palcu boju :)

Przód: http://allegro.pl/magnat-dark-power-102-nowosc-2010-180w-od-ss-i1544845236.html
Tył: http://allegro.pl/magnat-dark-power-693-320w-trzydrozne-pl-gw24m-i1526782305.html

Pozdrawiam


Na górę
Post: sob cze 25, 2011 9:12 pm 
Offline
2" - starszy bagiennik
Awatar użytkownika

Rejestracja: sob gru 19, 2009 1:06 pm
Posty: 454
Lokalizacja: Kielce
i co zmotałeś coś z tymi głośnikami ?

_________________
Suzuki Vitara Long 2.0 V6 95r. + LPG STAG300


Na górę
Post: ndz cze 26, 2011 10:10 pm 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: wt mar 20, 2007 10:18 pm
Posty: 1255
Lokalizacja: Nowy Sacz
Silnik: J20A>Electric, H27A
Model: Cabrio,XL7
Rok prod.: 1998
e, ja wsadzilem z tylu 6,9, wycialem troche blachy, plastiku, zalozylem maskwnnice i bangla

_________________
EVitara


Na górę
Post: pt mar 30, 2012 6:41 pm 
Offline
1" - młody upalacz

Rejestracja: pt mar 25, 2011 11:04 am
Posty: 71
Klocher pisze:
i co zmotałeś coś z tymi głośnikami ?


Cześć, trochę czasu minęło, nie było mnie tutaj długo, ale teraz powróciłem i odnośnie tych głośników, to oczywiście się zabawiłem i zmontowałem nieźle grającą scenę :D Powiem tak włożyłem w przednie drzwi taki coś jak oryginalne HERTZ HSK 165 (basowe) + zwrotnice z wysoko tonowymi. Głośniki na dystansach z mdf i wszystko wygłuszone matą bitumiczną. Efekt jest naprawdę zaskakujący, po pierwszym podłączeniu pod same radyjko nie mogłem się nadziwić (nasłuchać). Jutro wrzucę zdjęcia z prac oraz małą instrukcję wykonania. Nie powiem trzeba trochę posiedzieć, ale dla chcącego nic trudnego :)

Pozdr


Na górę
Post: sob mar 31, 2012 6:58 pm 
Offline
1" - młody upalacz

Rejestracja: pt mar 25, 2011 11:04 am
Posty: 71
Nagłośnienie Suzuki Vitara Long 2.0 V6

Witajcie zgodnie z obietnicą stworzyłem taki chłopski opis tego co robiłem, jak montowałem głośniki w swoim Longu :) Podałem najważniejsze informacje, to nie jest jakaś instrukcja, tylko pogląd jak to można wykonać. Może się komuś jeszcze przyda, jest to czasochłonne zajęcie, ale efekt jest murowany. Jak teraz słucham muzyki w Vitarce to już zapomniałem o włożonej w to pracy. Czasami mam przyjemny masarz jak poleci konkretna muzyka. W razie pytań piszcie z chęcią odpowiem. Zapraszam do lektury :)

Materiały:

4 x Dystanse MDF ? grubość płyty 16 mm,
Maty Bitumiczne APP 25 x 50? 18 szt. ( w tym twarde i miękkie)
Nowe kable do głośników, piny, koszulki termokurczliwe,
Głośniki Hertz HSK 165 (2x nisko tonowe 2x wysoko tonowe, 2 x zwrotnice)

Inne materiały:

Śruby, podkładki, nakrętki, wkręty, nity, silikon, siatka tynkarska, taśma malarska, taśma 2 stronna, biała pianka (taka jak pod panele), trochę gruntu lub farby, impregnat do drewna, szmaty, benzyna ekstrakcyjna, marker.

Narzędzia:

Wyrzynarka, wiertarka, wkrętarka, nagrzewnica, odkurzacz, czołówka (światełko na głowę najlepsze), lub latarka, nożyce do blachy, nitownica, nożyczki, nożyki, kamienie szlifierskie, pistolet do silikonu, kombinerki, śrubokręty.

Montaż:

- rozbieramy tapicerkę: odkręcamy uchwyt od otwierania drzwi, ściągamy plastik w okolicy lusterka, delikatnie podważamy tapicerkę, i wyciągamy z grzybkami mocującymi.
- ściągamy oryginalna folie ochronną, którą powinniśmy tam spotkać,
- benzyną ekstrakcyjną czyścimy pozostałości po kleju z folii,
- wyskrobać całe błoto wewnątrz drzwi, najwięcej znajduję się w rynienkach na samym dole, najlepiej odkurzaczem odkurzyć pozostałości w środku,
- wodą i benzyną ekstrakcyjną idealnie czyścimy komorę oraz zewnętrzną stronę drzwi,
ObrazekObrazek

- z płyty MDF 16 mm wycinamy 4 dystanse, oczywiście muszą być dopasowane do głośników jakie posiadamy,
- wycięte dystanse impregnujemy czymś do drewna,
- przykładamy dystanse do drzwi, to miejsce które pokazuję nadaje się do tego najlepiej, każde przesunięcie o centymetr (obojętnie w którą stronę) powoduje już komplikacje,
- markerem, lub czymś co dobrze pisze przenosimy wymiary dystansu na drzwi,
- nożycami do blachy usuwamy jej nadmiar, a najtwardsze miejsce, gdzie już przeciąć nie możemy zostawiamy na później,
ObrazekObrazek

- w miejscu, gdzie już blachy nie da się przeciąć jest mocowanie, które trzyma prowadnice szyby, trzeba znitować 2 nitami, żeby po wycięciu cała konstrukcja się nie rozpadła,
ObrazekObrazek
Obrazek
Obrazek

- po znitowaniu szlifierką lub czym tylko damy radę odcinamy nadmiar blachy, ja nawiercałem dziury wiertłem, a później całość wyrównałem kamieniem szlifierskim,
- miejsca po uciętej blasze zagruntować lub zamalować farbą, aby nie korodowało,
Obrazek
Obrazek

- teraz skleić dystanse ze sobą po 2 na stronę,
- nawiercić dziury tak, aby były mniej więcej symetrycznie rozplanowane i pasowały w miejsca gdzie jest blacha,
Obrazek
Obrazek

- przed dokręceniem dystansów ja obkleiłem je siatką tynkarską od strony blachy, plus w miejscach gdzie między blachą, a dystansem zostawała największa przestrzeń w celu lepszego zatrzymania silikonu,
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

- dokręcamy dystanse,
- miejsca gdzie pozostały szczeliny zatykamy szczelnie silikonem, czekamy do całkowitego wyschnięcia,
Obrazek
Obrazek

- między czasie od kostki z radia prowadzimy nowe kable pod głośniki, ja poprowadziłem kable zasilające od kostki do zwrotnic i ze zwrotnic oczywiście na wysoki i niskie tony, zalecam całkiem nowe kable i nowe piny. Głośniki wysoko tonowe zamontowałem w podszybiu. W prowadzeniu kabli zwróćcie uwagę na wszystko, czy nie przycina ich szyba, lub otwarte, albo zamknięte drzwi, a także zawiasy, które wewnątrz będą cały czas ruchome i wchodziły w głąb drzwi przy zamykaniu. Zwrotnice zamontowałem wewnątrz auta, nad nogami kierowcy i pasażera, tak, aby nikomu nie przeszkadzały i nikt ich nie skopał.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

- teraz można przygotować tapicerkę, należy metoda prób i błędów odwzorować zamontowane dystanse na ściągniętej tapicerce, wyrzynarką wycinamy niepotrzebny nadmiar, polecam delikatne ząbki piłki, żeby nie poharatać tapicerki i nie połamać delikatnej pilśni,
Obrazek

- przymierzamy i dopasowujemy tapicerkę, jeśli wszystko gra to silikonem zabezpieczamy grzybki przed późniejszymi drganiami, nić nie powinni drgać i wszystko musi być w miarę sztywne, w miejscach gdzie tapicerka może się stykać z matą (czyli te miejsca najbardziej wypukłe) wklejamy kawałki pianki pod panele, to też zabezpieczy te części przed niepotrzebnymi drganiami,
Obrazek

- przed wyklejeniem mat polecam nasmarować wszystkie zawiasy i cięgna, a w miejscach, gdzie cięgna mogą drgać zastosować podkładkę z gąbki przyklejona taśma dwustronną, to zabezpieczy całą konstrukcję przed nieporządnymi trzaskami i drganiami,
- po ostatnich zabiegach kosmetycznych przystępujemy do wyklejania mat bitumicznych,
- twarde maty powinny być wyklejone wewnątrz drzwi, aby mocno usztywniły blachę, najlepszy efekt będzie, jeżeli wykleimy jak najwięcej powierzchni wewnątrz, oczywiście gdzie mamy podejście tam kleimy. Pamiętajcie, aby przez przypadek nie zakleić dolnych rynienek, które odpowiadają za odprowadzenie nadmiaru wody, ważne też jest, aby maty były rozgrzane nagrzewnicą, suszarki nie polecam !!! Po suszarce już parę osób miało problemy z odklejaniem się mat, albo z niewłaściwym dopasowaniem do kształtu i miały pretensje do producenta, a największe powinni mieć do siebie, bo niewłaściwie podeszli do tematu.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

- po wyklejeniu wnętrza drzwi kleimy otwory, tutaj polecam matę miękką, ewentualnie największe dziury możecie wykleić matą miękką, a na to jeszcze twardą, ja tak zrobiłem, niektórzy w tą największą dziurę na nitach wstawiają stelaż i dopiero kleją matę.
- po zatkaniu otworów kleimy pozostałą powierzchnię, i mocujemy kable; tam gdzie kable wychodzą z maty robimy jeszcze specjalne zaślepki, aby nic nie popękało i wydostawało się jak najmniej powietrza. Dlaczego maty miękkie na największe dziury ? A dlatego, że w zimie podczas trzaskania drzwiami podczas mrozów przy twardych i sztywnych matach jest możliwość ich popękania. Osobiście powiem wam, że moja metoda miękkich i na to twardych mat na największe otwory idealnie się sprawdziła. Ściągałem teraz tapicerkę w celu sprawdzenia czy wszystko gra, oczywiści o żadnym pęknięciu nie ma mowy.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

- sprawdzamy całość, w miejscach gdzie będą wskakiwały grzybki trzymające tapicerkę wklejamy elastyczną izolację, to spowoduje, ze grzybki będą się solidnie trzymały,
- zakładamy i dopasowujemy tapicerkę, zakładamy plastiki lusterka oraz uchwyty do otwierania drzwi,
- dokręcamy głośniki do dystansów, zakładamy maskownicę,
Obrazek
Obrazek

- odpalamy radyjko i testujemy,
- cieszymy się niesamowitym brzmieniem, jakiego w żaden inny sposób Vitara Long by nie uzyskała

Dalsze czynności wykończenia tapicerki w miejscu zamontowanych głośników to już inwencja twórcza, ja jeszcze tego nie zrobiłem, ale ogólnie nawet bez tego źle to nie wygląda, a mam zamiar zadziałać oczywiście z żywica epoksydową i na to szara skórka tak jak to jest oryginalnie w mojej Vitarce.

Jutro dolączę fotki z tapicerką

Pozdrawiam


Na górę
Post: sob maja 12, 2012 7:55 pm 
Offline
2" - starszy bagiennik
Awatar użytkownika

Rejestracja: sob gru 19, 2009 1:06 pm
Posty: 454
Lokalizacja: Kielce
wow kawał dobrej roboty !

Myślę że temat powinnien zostać wyróżniony !

_________________
Suzuki Vitara Long 2.0 V6 95r. + LPG STAG300


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 47 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza phpBB.pl