Strona główna
 
Forum
 
   

www.suzuki-czesci.pl
 









Newsletter
(wpisz adres e-mail)

F.P.H.U. "Pracownia Metalu"
Częœci i akcesoria z USA do pojazdów 4x4
Naklejki na zloty, rajdy, wyprawy, emblematy klubowe
 

Instalacja gazowa 1,6 8V krótki blaszak

Ponieważ szczęśliwi posiadacze takiej vitki wiedzą ile ona pije, prędzej czy później pojawia sie temat montażu instalacji gazowej. Poniższy opis nie jest informacją, jaką instalację zamontować ani w jaki sposób ją zamontowąc, tylko jak to mniej więcej wyglada.

Rodzaj instalacji zależy w dużej mierze od silnika (czy gaźnik, czy wtrysk itp itd) oraz od głębokości portfela. Przedstawione rozwiązanie zainstalowano na silniku z monowtryskiem.

W bagażniku zmieściła się butla 50L, czyli zatankować możemy do niej +/- 40L gazu. Jedyną czynnością, którą trzeba było wykonać, było przesunięcie tylnych foteli o "jeden ząbek", żeby oparcie nie było ustawione całkiem pionowo. Wlew gazu nie jest umieszczony w miejscu idealnym, jeśli się jeździ w terenie, ale na razie (odpukać) nie urwalo się nic.

"Komputer" umieszczony jest wewnątrz kabiny (w okolicy skrzynki bezpieczników), żeby zminimalizować zagrożenie zalania wodą.

Ponieważ w miejscu przejścia przewodów gazowych w bagażniku jest trochę miejsca, eoretycznie można by szukać nieco dłuższej butli. Nie wiem, czy są takowe dostępne i jak wygladało by umiejscowienie przewodów.

Nasza Wrotka paliła na 100 km w mieście 12l benzyny, a obecnie jakieś 16L gazu (z tym, że w zimie zaplana jest i do czasu rozgrzania silnika jeżdżona na benzynie). Podczas samego montażu instalacji nie było żadnych problemów (tj. sonda lambda była sprawna, nie były potrzebne nietypowe elementy instalacji). po zamontowaniu gazu i zatankowaniu, samochód miał niskie obroty biegu jałowego, a po puszczeniu nogi z gazu (nie hamując silnikiem) tak przy 1600 rpm silnik gasnął. Przyczyną okazała sie być nadmierna ilość powietrza dostarczana do układu. Pomimo, że w samochodzie zainstalowany jest snorkel, który zmniejsza dostarczaną ilość powietrza, trzeba było dodatkowo zmniejszyć średnice wlotu.
Drugim problemem był niedziałający czujnik poziomu (ciśnienia?) gazu w butli - nie działał. Przyczyną okazało się być zamocowanie pływaka w butli, a właściwie niedopasowanie samego pływaka i butli - pływak opierał sie jej o sciankę. Po obróceniu pływaka wszystko zaczęło funkcjonować poprawnie.

Po zamontowaniu prostej instalacji gazowej, trzeba liczyć sie z tym, że co jakiś czas (średnio co 10tys km) zaleca sie regulację (przegląd) instalacji. Dodatkowo, zauważyłem u siebie, że po zmianie mieszanki gazu na stacjach paliwowych, silnik zaczął dziwnie pracować i konieczna okazała sie ponowna regulacja instalacji. Nie wiem, czy zakład, w którym zakładałem instalację jest kiepski, czy nie przyłożyli się do pracy, ale na niskich obrotach (do czasu osiągnięcia temp. roboczej silnika) auto gaśnie. Specyfikacja instalacji:

     
 

Copyright © 2006- Suzuki.info.pl, designed by 76SG